A treibball egy viszonylag fiatal kutyás sport, amely sokoldalúságának köszönhetően megfelelő fizikai és szellemi kihívást jelent „munkanélküli”, városi kutyáink számára fizikai és mentális energiáik levezetéséhez.

Alapjai a terelésből erednek, de bárányok helyett fitnesz labdákkal, a karám helyett pedig kapuval dolgozunk. A kutya a gazda utasításait követve, a színes labdákat a megfelelő sorrendben a lehető leggyorsabban a kapuba tereli.

Azontúl, hogy a színes labdák látványa jó érzéssel tölti el az embert, a treibball egy nagyon változatos, szórakoztató és minimális eszközigényű kutyás sport, amelyet bármilyen sík zöld területen játszhattok.

Miért érdemes kipróbálni?

Fókusz &
koncentráció

Ízületkímélő
sport

Sok-sok
játék

Fajta-és méretfüggetlen sport

Kérdések & válaszok

Fejleszti a kutya koncentrációját, kondícióját, irányíthatóságát, együttműködését és önkontrollját. Tapasztalatink szerint a játékos módon fejlesztett önkontroll hatalmas segítséget nyújt a hétköznapi együttélés során is.

A treibball-mint kiváló minőségi együtt töltött idő- lehetőséget biztosít a kutya-gazda közötti kapcsolat magasabb szintre emelésére azáltal, hogy létrehoz egy kölcsönös valódi figyelmet.

Mérettől, fajtától és életkortól függetlenül bármilyen kutya alkalmas lehet erre a sportra. Nem csak a juhász kutyák képesek eredményesen treibballozni, hiszen a feladatokat bármilyen kutyának meg lehet tanítani, aki szeret tanulni.

A treibball tökéletesen alkalmas idősebb kutyák mentális és fizikai egészségének fenntartására is, hiszen nem tartalmaz akadályokat, nem kell ugrani, ami megterhelné az izületeket. Komótosabb tempóban is örömet okoz a játékos munka!

Igen!

A treibballban a labda nem zsákmányként jelenik meg. Nem ideális, ha engedjük a kutyát kontroll nélkül hajtani a fitnesz labdát, viszont annak sincs semmi hátránya, ha a kutya inkább élelemmel motiválható és nem labdával. A fitnesz labdák terelgetése egy ugyanolyan feladat mint például a „fekszik”, melyet jutalmazhatunk falattal vagy akár egy labdával.

A treibballhoz nem szükséges sok eszköz. Az alapok elsajátítása után kezdő szinten 3, haladó szinten 6, magas szinten 8 labda és 2 darab bója  elegendő, hogy változatosan tudjunk a kutyával edzeni. Érdemes a labdákat sík terepen is gumigyűrűvel rögzíteni.

Érdemes a kutya méretéhez illő labdákat beszerezni. 

Gazda szempontból egy nagyon kényelmes sport ez, hiszen a kutyát irányítom különböző távolságokra, különböző irányokból. Az embernek „mindössze” annyi a dolga, hogy a kapuban megvárja, míg a kutya betereli hozzá a megfelelő labdát.

Nem szükséges előképzettség, mindössze annyira van szükség, hogy a kutya tudja az alap feladatokat (ül, fekszik, gyere ide)és akarjon a gazdával együttműködni. Gazda oldalról szerencsés, ha a gazda tisztában van a klikker alapjaival és a kutya ismeri azt.

Verseny- és hobbi célú tapasztalattal is rendelkező trénert Magyarországon az alábbi honlapon találsz: www.treibball.hu

A treibball arról szól, hogy a gazda irányítja a kutyát. Ez mindenképp egy magasfokú figyelmet igényel a gazda részéről, hiszen a kutya számít rá, hogy a gazdája mondja meg, merre kell mennie. 

Akárcsak a terelésben, treibballban is kiemelkedő szerepe van a test-és kézjeleknek. Amennyiben ezt a gazda elhibázza, a kutya azt hamar el fogja árulni, fejlesztve ezzel a testtudatosságunkat. Megtanít a jelenben lenni 🙂

Nem is kicsit!

A treibball alapját képezi a fókuszált figyelem, a koncentráció és a feladatok pontos végrehajtása. Ehhez hozzá jön a sebesség illetve a távolságok növelése. Mindezek a kutyát mentálisan és fizikailag is egészséges módon igénybeveszik. Garantáltan látni fogod az eredményét! 🙂

A válasz igen! Hiszen ez a legfontosabb, hogy olyan sportot válasszunk, amelyben a kutya és a gazda is örömét leli. Az, hogy az adott sport valóban örömteli lesz-e, az azon múlik, hogy az edzések és a tanítás egy vidám, játékos kikapcsolódás-e mindkét fél részére. Tapasztalataink szerint mindenki boldog már az edzések elején, amikor begurul a sok szép, színes labda és a nap végén egy vidám edzés kerekedhet belőle.

Függetlenül attól, hogy valaki hobbi-vagy versenycéllal áll neki treibballozni, mindig van hova fejlődni.

A cseh szabályzat szerint (ezt vettük át itt Magyarországon is) 4 szinten lehet versenyezni

  • TRB kezdő – 2 labda
  • TRB 1 – 3 labda
  • TRB2 – 6 labda
  • TRB3 – 8 labda

A távolságok pedig 0-25 méterig terjednek.

Ahogy korábban említettük, a kirakott pályák és a pályarajzok száma végtelen és biztosan mindig lehet találni valamit, amin lehet dolgozni!

A treibball edzéseknek nagyon jó közösségépítő ereje van. Szeretjük együtt kiszórni a sok szép, színes labdát, együtt örülünk egymás sikerének, motiváljuk és bíztatjuk egymást. Csapattal megérkezni egy verseny helyszínére is fantasztikus élmény!

Ugyanakkor ha nincs a közeledben edzőpartner, pusztán 3 labda és a kutya elegendő ahhoz, hogy jól szórakozzatok és együtt fejlődjetek!